Eurojack

Results of the year 2019

Here you will find the results of the competitions in Langschlag/Austria, Luthern/Switzerland, Jihlava/Czech Republic, Schuttertal/Germany and Grendelbruch/France as well as the intermediate result in the Eurojack-Championship 2019.

Interested in results of other years? Please choose!

EUROJACK EM Final Result 2019

The final result of the EUROJACK-Championship 2019 is as follow:

Eurojack-orginal-Logo_klein_schwarz
                         - EM 2019
Total Austria Switzerland Czech Republic Germany France
Final Result  Gerolding Luthern Jihlava Schuttertal Grendelbruch
Place Name Country Points Time [s] Points Time [s] Points Time [s] Points Time [s] Points Time [s] Points Time [s]
1 GEISSLER Christophe CH 122 1081,44 24 172,60 25 165,78 25 201,82 23 255,30 25 285,94
2 BÜHLER Severin CH 114 1262,99 20 241,71 24 215,58 23 237,04 24 251,37 23 317,29
3 PABST Cyril CH 103 1592,59 23 216,22 18 270,32 24 269,34 18 304,47 20 532,24
4 BIRRER David CH 93 1313,66 16 283,37 12 198,17 22 259,78 22 275,81 21 296,53
5 LAIER Josef AT 93 2591,91 19 274,25 22 1159,99 17 369,45 19 318,69 16 469,53
6 EBLE Stefan DE 90 1581,98 15 289,56 14 253,28 18 334,47 21 290,75 22 413,92
7 KUGLER Armin AT 74 14633,27 25 167,02 - 6999,00 - 6999,00 25 215,14 24 253,11
8 REINHARD Oliver CH 64 9355,07 - 6999,00 13 1238,10 19 347,39 17 328,56 15 442,02
9 PAVLICEK Josef jr. CZ 63 2899,12 17 339,85 11 298,43 12 1315,22 11 375,29 12 570,33
10 ROUSAL Martin CZ 53 13843,11 18 1263,81 17 187,33 - 6999,00 12 370,14 6 5022,83
11 GEHIN Roger FR 52 14831,88 21 246,67 16 206,35 - 6999,00 15 380,86 - 6999,00
12 VÖGELE Markus DE 48 15891,58 9 1170,76 - 6999,00 - 6999,00 20 292,02 19 430,80
13 MAHR Danny DE 45 22367,94 22 206,35 23 1164,59 - 6999,00 - 6999,00 - 6999,00
14 MAURER Johannes AT 44 16079,08 8 1341,04 - 6999,00 20 380,34 16 359,70 - 6999,00
15 GNÄDINGER Pirmin CH 42 22435,17 - 6999,00 21 1192,98 21 245,19 - 6999,00 - 6999,00
16 KLÄGER Albert CH 40 15116,27 - 6999,00 10 294,60 - 6999,00 13 360,63 17 463,04
17 KONICZEK Robin AT 29 11996,57 3 1122,73 6 1617,04 14 620,10 6 1637,70 - 6999,00
18 FASCHING Thomas AT 29 21551,67 - 6999,00 15 224,13 - 6999,00 14 330,54 - 6999,00
19 PENKER Stefan AT 28 7970,49 12 321,12 0 134,06 16 389,07 0 127,24 - 6999,00
20 EDER Joffrey FR 25 10873,53 11 1281,93 0 1072,82 - 6999,00 0 1084,03 14 435,75
21 WAGESREITER Lukas AT 24 8194,69 0 204,66 8 384,37 11 473,42 5 133,24 - 6999,00
22 RITSCH Peter AT 21 15749,03 6 164,86 - 6999,00 15 468,63 0 1117,54 - 6999,00
23 GÖPPERT Jannick DE 20 3240,62 0 1167,26 0 127,99 9 1235,78 0 144,28 11 565,31
24 DECK Quentin FR 20 16952,58 10 1368,23 0 1075,08 - 6999,00 10 511,27 - 6999,00
25 FORT Joel CH 20 28211,45 - 6999,00 20 215,45 - 6999,00 - 6999,00 - 6999,00
26 SCHMID Kilian CH 19 15035,85 7 175,21 - 6999,00 4 177,79 8 684,85 - 6999,00
27 SCHNELLMANN David CH 19 22523,09 - 6999,00 - 6999,00 - 6999,00 9 541,47 10 984,62
28 KNECHT David CH 19 29171,24 - 6999,00 19 1175,24 - 6999,00 - 6999,00 - 6999,00
29 PAVLICEK Josef CZ 18 1899,04 1 205,56 4 125,66 8 1243,34 0 138,86 5 185,62
30 PAGGIN Elie FR 18 28419,19 - 6999,00 - 6999,00 - 6999,00 - 6999,00 18 423,19
31 MILACEK Jiri CZ 16 8360,73 0 254,63 - 6999,00 5 147,20 2 123,76 9 836,14
32 HAAS Robin CH 16 14582,75 5 185,25 7 275,34 - 6999,00 4 124,16 - 6999,00
33 AMMANN Marcel CH 14 21677,68 - 6999,00 1 140,35 - 6999,00 - 6999,00 13 540,33
34 HINTERREITHER Matthias AT 14 29331,92 14 1335,92 - 6999,00 - 6999,00 - 6999,00 - 6999,00
35 KREJCI Josef CZ 13 15063,36 - 6999,00 - 6999,00 6 165,42 0 166,13 7 733,81
36 DALLINGER Günther AT 13 28429,04 - 6999,00 - 6999,00 13 433,04 - 6999,00 - 6999,00
37 HEILIGENBRUNNER Hermann AT 13 29293,30 13 1297,30 - 6999,00 - 6999,00 - 6999,00 - 6999,00
38 MADERA Martin CZ 10 14625,72 - 6999,00 9 289,09 - 6999,00 0 154,75 1 183,88
39 PERAUER Christian AT 10 21964,00 - 177,01 - 6999,00 10 789,99 - 6999,00 - 6999,00
40 BRUDER Mathias FR 8 7816,36 0 347,24 5 124,37 - 6999,00 0 144,85 3 200,90
41 LANGMAJER Vaclav CZ 8 14800,70 - 6999,00 0 111,46 - 6999,00 0 147,04 8 544,20
42 SERY Radek CZ 7 28153,91 - 6999,00 - 6999,00 7 157,91 - 6999,00 - 6999,00
43 SCHNEIDER Dorian FR 7 28440,80 - 6999,00 - 6999,00 - 6999,00 7 444,80 - 6999,00
44 BERWERT Martin CH 5 21244,64 - 6999,00 2 126,48 - 6999,00 3 121,16 - 6999,00
45 VRBA Jaroslav CZ 4 864,29 0 203,15 0 125,90 0 202,34 0 169,72 4 163,18
46 LACKNER Andreas CH 4 1770,79 4 179,57 0 139,70 0 1086,82 0 172,40 0 192,30
47 GRÜTER Simon CH 4 21260,70 - 6999,00 3 124,59 - 6999,00 1 139,11 - 6999,00
48 BRUCKER Thorsten DE 3 22352,26 - 6999,00 - 6999,00 3 219,90 - 6999,00 0 1135,36
49 SCHOTT Lucas FR 2 21317,22 - 6999,00 - 6999,00 - 6999,00 0 156,69 2 163,53
50 HOLZINGER Stefan AT 2 21471,22 0 315,87 - 6999,00 2 158,35 - 6999,00 - 6999,00
51 SANDLER Lukas AT 2 28217,98 2 221,98 - 6999,00 - 6999,00 - 6999,00 - 6999,00
52 BRUCKER Tim DE 1 7919,61 - 6999,00 0 234,77 1 211,01 0 189,56 0 285,27
53 KUREJ Rostislav CZ 0 7730,30 0 213,71 0 168,77 0 178,24 0 170,58 - 6999,00
54 PRINZ Michael AT 0 14491,12 0 215,30 0 137,14 - 6999,00 0 140,68 - 6999,00
55 BRAUBURGER Yves DE 0 14819,83 0 360,84 0 170,81 0 290,18 - 6999,00 - 6999,00
56 KUHN Severin CH 0 21290,90 - 6999,00 0 137,96 - 6999,00 0 155,94 - 6999,00
57 NEUMAIER Matthias DE 0 21365,71 0 239,71 0 129,00 - 6999,00 - 6999,00 - 6999,00
58 NEUMAIER Benjamin DE 0 21425,45 - 6999,00 - 6999,00 - 6999,00 0 240,38 0 188,07
59 OBRECHT Roland FR 0 21456,19 - 6999,00 0 218,40 - 6999,00 - 6999,00 0 240,79
60 NAUMENKO Artem CZ 0 22455,03 - 6999,00 - 6999,00 - 6999,00 0 1159,67 0 298,36
61 SILA David CZ 0 28128,16 - 6999,00 - 6999,00 - 132,16 - 6999,00 - 6999,00
62 DENGLER Ralf DE 0 28141,01 - 6999,00 - 6999,00 - 6999,00 0 145,01 - 6999,00
63 DENGLER Markus DE 0 28143,95 - 6999,00 - 6999,00 - 6999,00 0 147,95 - 6999,00
64 THEILER Daniel CH 0 28170,76 - 6999,00 0 174,76 - 6999,00 - 6999,00 - 6999,00
65 JANIGA Marek SK 0 28188,57 - 6999,00 - 6999,00 0 192,57 - 6999,00 - 6999,00
66 SCHWARZL Christoph AT 0 28211,94 0 215,94 - 6999,00 - 6999,00 - 6999,00 - 6999,00
67 VAN DRIELEN Rik NL 0 29078,47 - 6999,00 - 6999,00 - 6999,00 0 1082,47 - 6999,00
68 LANG Christoph DE 0 29130,40 0 1134,40 - 6999,00 - 6999,00 - 6999,00 - 6999,00
69 SIMONKLEIN Christian FR 0 29149,77 - 6999,00 0 1153,77 - 6999,00 - 6999,00 - 6999,00

Die ersten zehn Sportler der Rangliste sind für den ersten Bewerb im Jahr 2020 fix qualifiziert. (rote Umrandung)

The Top-Ten sportsmen are fix qualified for the first competition in the year 2020. (see red frame)

Endresult Eurojack EM in Langschlag/Austria

Final Result Eurojack Final Langschlag 28.04.2019            
Place Eurojack-points Total-points Total-Time
sec. (mm:ss,00)
Start-number Name Country Group Single Buck Springboard Underhand Chop Flying Discs Standing Block Chop Hot Saw
1 25 97 167,02 (2:47,02) 1 KUGLER Armin AT FINAL 13 (0:14,53) 18 (1:05,81) 18 (0:19,76) 15 (0:35,88) 16 (0:23,81) 17 (0:07,23)
2 24 92 172,60 (2:52,60) 2 GEISSLER Christophe CH FINAL 7 (0:18,22) 17 (1:11,86) 16 (0:20,99) 18 (0:34,03) 18 (0:20,10) 16 (0:07,40)
3 23 80 216,22 (3:36,22) 6 PABST Cyril CH FINAL 14 (0:13,79) 14 (1:34,25) 14 (0:25,53) 6 (0:52,58) 17 (0:22,58) 15 (0:07,49)
4 22 76 206,35 (3:26,35) 3 MAHR Danny DE FINAL 16 (0:12,44) 16 (1:17,64) 17 (0:20,44) 11 (0:40,36) 11 (0:31,69) 5 (0:23,78)
5 21 69 246,67 (4:06,67) 12 GEHIN Roger FR FINAL 15 (0:13,44) 15 (1:30,40) 12 (0:32,52) 1 (1:13,25) 12 (0:29,54) 14 (0:07,52)
6 20 63 241,71 (4:01,71) 7 BÜHLER Severin CH FINAL 5 (0:20,34) 13 (1:47,24) 10 (0:32,71) 14 (0:36,11) 9 (0:37,46) 12 (0:07,85)
7 19 62 274,25 (4:34,25) 15 LAIER Josef AT FINAL 17 (0:12,18) 12 (1:57,64) 6 (0:37,80) 7 (0:52,21) 2 (0:47,38) 18 (0:07,04)
8 18 59 1263,81 (21:03,81) 9 ROUSAL Martin CZ FINAL 18 (0:09,69) 10 (2:16,74) 15 (0:22,04) 2 (1:08,87) 14 (0:27,47) DQ
9 17 55 339,85 (5:39,85) 14 PAVLICEK Josef jr. CZ FINAL 9 (0:17,76) 5 (3:24,61) 7 (0:36,87) 9 (0:43,88) 15 (0:26,47) 10 (0:10,26)
10 16 54 283,37 (4:43,37) 4 BIRRER David CH FINAL 6 (0:19,34) 8 (2:24,89) 13 (0:29,82) 13 (0:37,71) 3 (0:42,35) 11 (0:09,26)
11 15 48 289,56 (4:49,56) 13 EBLE Stefan DE FINAL 3 (0:22,24) 9 (2:17,16) 3 (0:41,99) 16 (0:35,62) 10 (0:37,29) 7 (0:15,26)
12 14 48 1335,92 (22:15,92) 5 HINTERREITHER Matthias AT FINAL 11 (0:15,30) 2 (3:39,68) 5 (0:37,91) 17 (0:34,96) 13 (0:29,07) DQ
13 13 47 1297,30 (21:37,30) 10 HEILIGENBRUNNER Hermann AT FINAL 12 (0:14,54) 6 (3:15,74) DQ 12 (0:38,13) 4 (0:42,11) 13 (0:07,78)
14 12 40 321,12 (5:21,12) 11 PENKER Stefan AT FINAL 8 (0:18,03) 7 (2:37,31) 8 (0:33,41) 4 (0:55,60) 5 (0:41,77) 8 (0:15,00)
15 11 39 1281,93 (21:21,93) 18 EDER Joffrey FR FINAL 1 (0:26,99) 11 (2:16,46) 11 (0:32,55) 8 (0:48,46) 8 (0:38,47) DQ
16 10 29 1368,23 (22:48,23) 17 DECK Quentin FR FINAL 10 (0:16,27) 3 (3:38,31) 4 (0:39,11) 5 (0:55,00) 7 (0:40,54) DQ
17 9 28 1170,76 (19:30,76) 8 VÖGELE Markus DE FINAL 4 (0:21,28) DQ 9 (0:33,25) 3 (1:00,67) 6 (0:40,72) 6 (0:15,84)
18 8 26 1341,04 (22:21,04) 16 MAURER Johannes AT FINAL 2 (0:22,84) 4 (3:26,25) DQ 10 (0:41,82) 1 (0:56,63) 9 (0:14,50)
Final Result Eurojack Qualification Langschlag 27.04.2019        
Place Eurojack-points Total-points Total-Time
sec. (mm:ss,00)
Start-number Name Country Group Single Buck Flying Discs Underhand Chop Standing Block Chop  
19 7 79 175,21 (2:55,21) 27 SCHMID Kilian CH Quali 27 (0:15,49) 6 (1:11,04) 23 (0:45,29) 23 (0:43,39)
20 6 74 164,86 (2:44,86) 29 RITSCH Peter AT Quali 12 (0:25,44) 15 (0:54,41) 29 (0:33,84) 18 (0:51,17)
21 5 73 185,25 (3:05,25) 41 HAAS Robin CH Quali 21 (0:18,67) 20 (0:51,12) 15 (0:55,50) 17 (0:59,96)
22 - 70 177,01 (2:57,01) 32 PERAUER Christian AT Quali 15 (0:22,98) 13 (0:56,90) 22 (0:47,88) 20 (0:49,25)
23 4 63 179,57 (2:59,57) 36 LACKNER Andreas CH Quali 8 (0:28,22) 10 (1:02,12) 19 (0:50,55) 26 (0:38,68)
24 3 62 1122,73 (18:42,73) 47 KONICZEK Robin AT Quali 16 (0:22,70) 30 (0:40,99) DQ 16 (1:00,04)
25 2 60 221,98 (3:41,98) 49 SANDLER Lukas AT Quali 18 (0:21,02) 23 (0:47,97) 14 (0:55,80) 5 (1:37,19)
26 1 56 205,56 (3:25,56) 28 PAVLICEK Josef CZ Quali 19 (0:20,35) 16 (0:54,16) 11 (0:58,98) 10 (1:12,07)
27   55 204,66 (3:24,66) 34 WAGESREITER Lukas AT Quali 22 (0:18,50) 8 (1:03,44) 10 (1:02,40) 15 (1:00,32)
28   55 1134,40 (18:54,40) 50 LANG Christoph DE Quali 20 (0:19,14) 4 (1:26,83) DQ 31 (0:29,43)
29   54 215,30 (3:35,30) 40 PRINZ Michael AT Quali 3 (0:40,27) 24 (0:46,57) 18 (0:51,70) 9 (1:16,76)
30   51 203,15 (3:23,15) 30 VRBA Jaroslav CZ Quali 17 (0:22,03) 11 (0:58,70) 12 (0:57,78) 11 (1:04,64)
31   48 213,71 (3:33,71) 51 KUREJ Rostislav CZ Quali 9 (0:28,01) 19 (0:52,35) 8 (1:08,76) 12 (1:04,59)
32   48 239,71 (3:59,71) 42 NEUMAIER Matthias DE Quali 7 (0:30,64) 29 (0:41,13) 6 (1:22,70) 6 (1:25,24)
33   43 215,94 (3:35,94) 44 SCHWARZL Christoph AT Quali 10 (0:27,02) 12 (0:58,20) 7 (1:09,88) 14 (1:00,84)
34   34 347,24 (5:47,24) 46 BRUDER Mathias FR Quali 2 (0:53,83) 17 (0:53,79) 13 (0:55,85) 2 (3:03,77)
35   33 315,87 (5:15,87) 52 HOLZINGER Stefan AT Quali 11 (0:26,64) 3 (1:45,59) 16 (0:54,98) 3 (2:08,66)
36   33 1167,26 (19:27,26) 45 GÖPPERT Jannick DE Quali 4 (0:38,48) 21 (0:49,20) DQ 8 (1:20,58)
37   27 254,63 (4:14,63) 38 MILACEK Jiri CZ Quali 6 (0:31,84) 5 (1:13,13) 9 (1:04,67) 7 (1:24,99)
38   16 360,84 (6:00,84) 48 BRAUBURGER Yves DE Quali 5 (0:36,13) 2 (1:50,62) 5 (1:27,61) 4 (2:06,48)

Endresult Eurojack EM in Luthern/Switzerland

Final Result Eurojack Final Luthern 26.05.2019            
Place Eurojack-points Total-points Total-Time
sec. (mm:ss,00)
Start-number Name Country Group Underhand Chop Single Buck Flying Discs Climbing Springboard Hot Saw
1 25 103 165,78 (2:45,78) 1 GEISSLER Christophe CH FINAL 20 (0:19,59) 20 (0:09,15) 20 (0:34,14) 10 (0:14,09) 17 (1:21,16) 16 (0:07,65)
2 24 79 215,58 (3:35,58) 5 BÜHLER Severin CH FINAL 8 (0:36,19) 5 (0:13,66) 19 (0:34,16) 20 (0:08,17) 10 (1:55,90) 17 (0:07,50)
3 23 79 1164,59 (19:24,59) 3 MAHR Danny DE FINAL 18 (0:20,15) 19 (0:09,70) 3 (0:50,20) DQ 20 (1:18,84) 19 (0:06,70)
4 22 77 1159,99 (19:19,99) 9 LAIER Josef AT FINAL DQ 19 (0:09,70) 16 (0:37,04) 14 (0:12,31) 14 (1:33,66) 14 (0:08,28)
5 21 75 1192,98 (19:52,98) 7 GNÄDINGER Pirmin CH FINAL 15 (0:30,24) 12 (0:12,00) 18 (0:34,34) 18 (0:09,88) 12 (1:47,52) DQ
6 20 74 215,45 (3:35,45) 11 FORT Joel CH FINAL 13 (0:32,06) 17 (0:10,40) 12 (0:41,97) 7 (0:16,65) 13 (1:45,22) 12 (0:09,15)
7 19 74 1175,24 (19:35,24) 2 KNECHT David CH FINAL 17 (0:22,39) 9 (0:12,89) 14 (0:38,55) 19 (0:09,06) 15 (1:33,35) DQ
8 18 70 270,32 (4:30,32) 4 PABST Cyril CH FINAL 14 (0:30,30) 16 (0:10,84) 11 (0:43,19) 6 (0:17,18) 5 (2:41,78) 18 (0:07,03)
9 17 69 187,33 (3:07,33) 8 ROUSAL Martin CZ FINAL 19 (0:20,00) 4 (0:13,70) 8 (0:46,06) 4 (0:18,97) 19 (1:20,40) 15 (0:08,20)
10 16 68 206,35 (3:26,35) 6 GEHIN Roger FR FINAL 10 (0:35,22) 15 (0:11,00) 2 (0:50,97) 3 (0:22,25) 18 (1:20,54) 20 (0:06,37)
11 15 66 224,13 (3:44,13) 16 FASCHING Thomas AT FINAL 12 (0:33,51) 8 (0:13,25) 10 (0:43,41) 17 (0:10,78) 11 (1:50,72) 8 (0:12,46)
12 14 58 253,28 (4:13,28) 14 EBLE Stefan DE FINAL 11 (0:34,17) 3 (0:14,25) 17 (0:34,83) 13 (0:13,25) 9 (1:58,58) 5 (0:38,20)
13 13 57 1238,10 (20:38,10) 20 REINHARD Oliver CH U21 16 (0:24,69) 14 (0:11,41) 9 (0:44,41) 11 (0:13,54) 7 (2:25,05) DQ
14 12 54 198,17 (3:18,17) 12 BIRRER David CH FINAL 5 (0:37,58) 7 (0:13,39) 1 (0:34,80) 16 (0:11,19) 16 (1:31,31) 9 (0:09,90)
15 11 50 298,43 (4:58,43) 10 PAVLICEK Josef jr. CZ FINAL 9 (0:35,81) 11 (0:12,47) 15 (0:38,53) 2 (0:22,75) 3 (2:59,21) 10 (0:09,66)
16 10 48 294,60 (4:54,60) 13 KLÄGER Albert CH FINAL 4 (0:38,05) 6 (0:13,60) 13 (0:41,66) 8 (0:15,57) 4 (2:56,84) 13 (0:08,88)
17 9 45 289,09 (4:49,09) 19 MADERA Martin CZ FINAL 2 (0:49,70) 13 (0:11,92) 7 (0:46,10) 9 (0:15,26) 8 (2:13,64) 6 (0:32,47)
18 8 39 384,37 (6:24,37) 15 WAGESREITER Lukas AT U21 3 (0:40,63) 10 (0:12,53) 5 (0:47,47) 12 (0:13,46) 2 (4:15,14) 7 (0:15,14)
19 7 33 275,34 (4:35,34) 17 HAAS Robin CH FINAL 6 (0:37,44) 1 (0:15,65) 4 (0:48,20) 5 (0:18,59) 6 (2:26,01) 11 (0:09,45)
20 6 31 1617,04 (26:57,04) 18 KONICZEK Robin AT U21 7 (0:37,19) 2 (0:15,50) 6 (0:47,35) 15 (0:12,00) 1 (8:26,00) DQ
Final Result Eurojack Qualification Luthern 25.05.2019        
Place Eurojack-points Total-points Total-Time
sec. (mm:ss,00)
Start-number Name Country Group Underhand Chop Single Buck Flying Discs Climbing  
21 5 67 124,37 (2:04,37) 60 BRUDER Mathias FR FINAL 15 (0:45,73) 5 (0:25,90) 19 (0:44,91) 28 (0:07,83)
22 4 67 125,66 (2:05,66) 43 PAVLICEK Josef CZ FINAL 17 (0:43,35) 17 (0:17,62) 27 (0:40,66) 6 (0:24,03)
23 3 65 124,59 (2:04,59) 41 GRÜTER Simon CH FINAL 18 (0:43,05) 19 (0:17,40) 13 (0:51,23) 15 (0:12,91)
24 2 65 126,48 (2:06,48) 45 BERWERT Martin CH FINAL 13 (0:49,63) 22 (0:16,86) 18 (0:45,48) 12 (0:14,51)
25 1 64 140,35 (2:20,35) 37 AMMANN Marcel CH FINAL 28 (0:31,65) 23 (0:16,85) 10 (0:57,57) 3 (0:34,28)
26   63 134,06 (2:14,06) 42 PENKER Stefan AT FINAL 8 (0:57,67) 25 (0:15,86) 21 (0:43,68) 9 (0:16,85)
27   62 127,99 (2:07,99) 55 GÖPPERT Jannick DE FINAL 10 (0:54,73) 13 (0:19,81) 23 (0:42,47) 16 (0:10,98)
28   59 125,90 (2:05,90) 51 VRBA Jaroslav CZ FINAL 21 (0:37,74) 14 (0:18,62) 7 (0:58,92) 17 (0:10,62)
29   57 129,00 (2:09,00) 53 NEUMAIER Matthias DE FINAL 12 (0:50,00) 12 (0:19,94) 25 (0:42,18) 8 (0:16,88)
30   56 1072,82 (17:52,82) 33 EDER Joffrey FR FINAL DQ 20 (0:17,06) 17 (0:46,75) 19 (0:10,01)
31   54 111,46 (1:51,46) 58 LANGMAJER Vaclav CZ FINAL 23 (0:34,50) 15 (0:17,78) 2 (0:45,40) 14 (0:13,78)
32   53 137,14 (2:17,14) 59 PRINZ Michael AT U21 11 (0:52,00) 4 (0:26,15) 14 (0:50,21) 24 (0:08,78)
33   53 1075,08 (17:55,08) 44 DECK Quentin FR FINAL DQ 11 (0:20,70) 16 (0:46,85) 26 (0:08,53)
34   48 174,76 (2:54,76) 38 THEILER Daniel CH FINAL 6 (1:19,00) 10 (0:21,66) 5 (1:05,69) 27 (0:08,41)
35   45 137,96 (2:17,96) 52 KUHN Severin CH FINAL 20 (0:39,40) 7 (0:24,83) 8 (0:58,04) 10 (0:15,69)
36   45 139,70 (2:19,70) 47 LACKNER Andreas CH FINAL 19 (0:41,71) 9 (0:22,44) 6 (1:00,44) 11 (0:15,11)
37   38 1153,77 (19:13,77) 46 SIMONKLEIN Christian FR FINAL 7 (1:06,85) 1 (0:49,87) 30 (0:38,05) DQ
38   34 168,77 (2:48,77) 56 KUREJ Rostislav CZ FINAL 14 (0:46,14) 6 (0:25,82) 12 (0:53,92) 2 (0:42,89)
39   26 170,81 (2:50,81) 61 BRAUBURGER Yves DE FINAL 9 (0:56,20) 8 (0:23,25) 4 (1:06,23) 5 (0:25,13)
40   23 218,40 (3:38,40) 49 OBRECHT Roland FR FINAL 5 (1:42,79) 2 (0:39,75) 9 (0:57,65) 7 (0:18,21)
41   12 234,77 (3:54,77) 57 BRUCKER Tim DE U18 4 (2:07,88) 3 (0:27,29) 1 (0:49,26) 4 (0:30,34)

Endresult Eurojack EM in Jihlava/Czech Republic

Final Result Eurojack Final Jihlava 09.06.2019            
Place Eurojack-points Total-points Total-Time
sec. (mm:ss,00)
Start-number Name Country Group Underhand Chop Axe Throwing Single Buck Treetopping Flying Discs Springboard
1 25 94 201,82 (3:21,82) 1 GEISSLER Christophe CH FINAL 18 (0:26,97) 8 (20P) 18 (0:09,56) 14 (0:40,72) 18 (0:31,91) 18 (1:21,66)
2 24 87 269,34 (4:29,34) 4 PABST Cyril CH FINAL 16 (0:33,62) 17 (39P) 14 (0:13,70) 11 (0:51,72) 14 (0:43,29) 15 (2:05,01)
3 23 86 237,04 (3:57,04) 3 BÜHLER Severin CH FINAL 11 (0:42,59) 15 (35P) 9 (0:16,30) 18 (0:29,65) 17 (0:36,19) 16 (1:48,31)
4 22 85 259,78 (4:19,78) 7 BIRRER David CH FINAL 14 (0:34,78) 15 (35P) 13 (0:14,20) 17 (0:33,09) 12 (0:48,00) 14 (2:05,71)
5 21 83 245,19 (4:05,19) 8 GNÄDINGER Pirmin CH FINAL 17 (0:31,07) 10 (22P) 17 (0:10,63) 16 (0:40,26) 6 (0:55,55) 17 (1:38,68)
6 20 70 380,34 (6:20,34) 12 MAURER Johannes AT FINAL 6 (0:50,67) 18 (42P) 11 (0:15,15) 13 (0:43,50) 16 (0:38,28) 6 (3:51,74)
7 19 68 347,39 (5:47,39) 14 REINHARD Oliver CH FINAL 15 (0:34,03) 13 (32P) 15 (0:13,30) 10 (0:59,72) 5 (0:57,34) 10 (2:57,00)
8 18 66 334,47 (5:34,47) 5 EBLE Stefan DE FINAL 12 (0:40,62) 11 (28P) 8 (0:16,63) 15 (0:40,49) 11 (0:48,41) 9 (3:00,32)
9 17 59 369,45 (6:09,45) 2 LAIER Josef AT FINAL 4 (1:05,66) 4 (8P) 16 (0:11,47) 12 (0:46,72) 15 (0:40,53) 8 (3:10,07)
10 16 48 389,07 (6:29,07) 13 PENKER Stefan AT FINAL 8 (0:47,16) 10 (22P) 7 (0:16,66) 3 (1:47,09) 8 (0:51,25) 12 (2:37,91)
11 15 46 468,63 (7:48,63) 9 RITSCH Peter AT FINAL 10 (0:42,66) 13 (32P) 5 (0:18,87) 2 (3:14,25) 3 (0:57,41) 13 (2:29,44)
12 14 45 620,10 (10:20,10) 15 KONICZEK Robin AT FINAL 13 (0:37,47) 5 (12P) 4 (0:19,13) 7 (1:25,09) 13 (0:46,16) 3 (6:58,25)
13 13 43 433,04 (7:13,04) 11 DALLINGER Günther AT FINAL 9 (0:43,06) 16 (36P) 3 (0:19,31) 6 (1:25,50) 2 (1:14,94) 7 (3:27,23)
14 12 42 1315,22 (21:55,22) 6 PAVLICEK Josef jr. CZ FINAL DQ 3 (2P) 12 (0:14,94) 9 (1:04,44) 7 (0:53,98) 11 (2:46,86)
15 11 38 473,42 (7:53,42) 10 WAGESREITER Lukas AT FINAL 5 (0:56,07) 6 (16P) 10 (0:15,81) 8 (1:21,35) 4 (0:57,37) 5 (4:09,82)
16 10 30 789,99 (13:09,99) 18 PERAUER Christian AT FINAL 2 (1:40,50) 7 (19P) 6 (0:16,91) 1 (4:23,05) 10 (0:48,53) 4 (5:49,00)
17 9 24 1235,78 (20:35,78) 16 GÖPPERT Jannick DE FINAL 7 (0:49,66) 3 (2P) 1 (0:22,66) 4 (1:38,81) 9 (0:49,65) DQ
18 8 12 1243,34 (20:43,34) 17 PAVLICEK Josef CZ FINAL 3 (1:16,66) 1 (0P) 2 (0:19,52) 5 (1:27,56) 1 (0:42,60) DQ
Final Result Eurojack Qualification Jihlava 08.06.2019      
Place Eurojack-points Total-points Total-Time
sec. (mm:ss,00)
Start-number Name Country Group Flying Discs Single Buck Underhand Chop  
19 - 64 132,16 (2:12,16) 33 SILA David CZ Quali 11 (1:14,88) 27 (0:12,38) 26 (0:44,90)
20 7 50 157,91 (2:37,91) 25 SERY Radek CZ Quali 10 (1:17,10) 24 (0:14,96) 16 (1:05,85)
21 6 50 165,42 (2:45,42) 39 KREJCI Josef CZ Quali 19 (1:02,33) 18 (0:18,06) 13 (1:25,03)
22 5 46 147,20 (2:27,20) 50 MILACEK Jiri CZ Quali 22 (0:53,20) 7 (0:29,38) 17 (1:04,62)
23 4 44 177,79 (2:57,79) 31 SCHMID Kilian CH Quali 9 (1:44,04) 12 (0:21,53) 23 (0:52,22)
24 3 43 219,90 (3:39,90) 48 BRUCKER Thorsten DE Quali 26 (0:47,72) 10 (0:22,93) 7 (2:29,25)
25 2 41 158,35 (2:38,35) 51 HOLZINGER Stefan AT Quali 7 (0:47,91) 22 (0:17,25) 12 (1:33,19)
26 1 39 211,01 (3:31,01) 45 BRUCKER Tim DE Quali 17 (1:04,65) 13 (0:21,45) 9 (2:04,91)
27   35 178,24 (2:58,24) 47 KUREJ Rostislav CZ Quali 13 (1:07,37) 8 (0:26,28) 14 (1:24,59)
28   32 192,57 (3:12,57) 49 JANIGA Marek SK Quali 12 (1:10,29) 9 (0:25,40) 11 (1:36,88)
29   30 202,34 (3:22,34) 36 VRBA Jaroslav CZ Quali 6 (1:10,69) 14 (0:19,81) 10 (1:51,84)
30   26 1086,82 (18:06,82) 32 LACKNER Andreas CH Quali 15 (1:05,22) 11 (0:22,60) DQ
31   22 290,18 (4:50,18) 41 BRAUBURGER Yves DE Quali 8 (1:51,75) 6 (0:31,03) 8 (2:27,40)

Endresult Eurojack EM in Schuttertal/Germany

Final Result Eurojack Final Schuttertal 28.07.2019            
Place Eurojack-points Total-points Total-Time
sec. (mm:ss,00)
Start-number Name Country Group Precision Sawing Underhand Chop Flying Discs Single Buck Springboard Treetopping
1 25 104 215,14 (3:35,14) 7 KUGLER Armin AT FINAL 19 (0:50,84) 20 (0:21,86) 16 (0:34,32) 20 (0:10,81) 20 (1:03,41) 9 (0:33,90)
2 24 88 251,37 (4:11,37) 2 BÜHLER Severin CH FINAL 18 (0:54,64) 12 (0:35,14) 20 (0:30,15) 7 (0:18,16) 18 (1:23,62) 13 (0:29,66)
3 23 84 255,30 (4:15,30) 1 GEISSLER Christophe CH FINAL 13 (1:08,24) 19 (0:25,13) 1 (0:37,34) 18 (0:12,65) 19 (1:22,37) 14 (0:29,57)
4 22 84 275,81 (4:35,81) 14 BIRRER David CH FINAL 15 (1:01,86) 14 (0:32,34) 15 (0:34,70) 10 (0:17,04) 12 (1:45,18) 18 (0:24,69)
5 21 82 290,75 (4:50,75) 6 EBLE Stefan DE FINAL 16 (0:59,36) 11 (0:35,32) 17 (0:34,27) 9 (0:17,95) 10 (1:59,60) 19 (0:24,25)
6 20 75 292,02 (4:52,02) 11 VÖGELE Markus DE FINAL 20 (0:47,75) 2 (0:50,25) 19 (0:31,31) 6 (0:18,75) 11 (1:57,53) 17 (0:26,43)
7 19 70 318,69 (5:18,69) 4 LAIER Josef AT FINAL 7 (1:31,74) 3 (0:46,05) 18 (0:32,66) 19 (0:11,43) 13 (1:44,31) 10 (0:32,50)
8 18 66 304,47 (5:04,47) 8 PABST Cyril CH FINAL 11 (1:19,12) 16 (0:28,46) 9 (0:40,70) 8 (0:17,97) 14 (1:43,82) 8 (0:34,40)
9 17 63 328,56 (5:28,56) 10 REINHARD Oliver CH U21 4 (1:52,61) 18 (0:25,62) 3 (0:52,34) 6 (0:18,75) 16 (1:31,34) 16 (0:27,90)
10 16 63 359,70 (5:59,70) 16 MAURER Johannes AT FINAL 14 (1:07,91) 6 (0:40,34) 13 (0:35,91) 4 (0:20,38) 6 (2:52,00) 20 (0:23,16)
11 15 63 380,86 (6:20,86) 9 GEHIN Roger FR FINAL 9 (1:29,14) 15 (0:30,79) 4 (0:48,50) 16 (0:13,22) 17 (1:31,06) 2 (1:48,15)
12 14 58 330,54 (5:30,54) 5 FASCHING Thomas AT FINAL 10 (1:20,37) 10 (0:35,51) 14 (0:35,82) 4 (0:20,38) 9 (2:08,15) 11 (0:30,31)
13 13 58 360,63 (6:00,63) 13 KLÄGER Albert CH FINAL 17 (0:55,03) 5 (0:43,63) 10 (0:39,84) 13 (0:14,97) 7 (2:44,34) 6 (0:42,82)
14 12 58 370,14 (6:10,14) 19 ROUSAL Martin CZ FINAL 1 (2:34,64) 17 (0:26,06) 6 (0:42,87) 12 (0:15,54) 15 (1:34,97) 7 (0:36,06)
15 11 56 375,29 (6:15,29) 3 PAVLICEK Josef jr. CZ FINAL 6 (1:36,57) 8 (0:37,88) 12 (0:36,47) 17 (0:12,94) 8 (2:16,21) 5 (0:55,22)
16 10 44 511,27 (8:31,27) 18 DECK Quentin FR FINAL 5 (1:47,60) 9 (0:35,87) 7 (0:42,70) 15 (0:13,54) 4 (4:07,94) 4 (1:03,62)
17 9 44 541,47 (9:01,47) 15 SCHNELLMANN David CH FINAL 12 (1:11,95) 1 (0:52,02) 11 (0:39,06) 14 (0:14,50) 3 (4:47,72) 3 (1:16,22)
18 8 39 684,85 (11:24,85) 20 SCHMID Kilian CH FINAL 2 (2:11,74) 7 (0:40,01) 2 (1:04,69) 11 (0:16,01) 2 (6:42,90) 15 (0:29,50)
19 7 38 444,80 (7:24,80) 12 SCHNEIDER Dorian FR FINAL 8 (1:29,81) 4 (0:44,53) 8 (0:42,38) 1 (0:22,58) 5 (3:35,28) 12 (0:30,22)
20 6 24 1637,70 (27:17,70) 17 KONICZEK Robin AT U21 3 (2:05,64) 13 (0:34,53) 5 (0:47,19) 2 (0:22,34) 1 (6:49,00) DQ
Final Result Eurojack Qualification Schuttertal 27.07.2019        
Place Eurojack-points Total-points Total-Time
sec. (mm:ss,00)
Start-number Name Country Group Underhand Chop Flying Discs Single Buck Climbing  
21 5 94 133,24 (2:13,24) 34 WAGESREITER Lukas AT U21 16 (0:50,74) 17 (0:54,44) 26 (0:18,25) 35 (0:09,81)
22 4 92 124,16 (2:04,16) 6 HAAS Robin CH Quali 25 (0:41,31) 28 (0:44,67) 27 (0:18,24) 12 (0:19,94)
23 3 91 121,16 (2:01,16) 17 BERWERT Martin CH Quali 20 (0:45,74) 32 (0:40,24) 17 (0:21,68) 22 (0:13,50)
24 2 82 123,76 (2:03,76) 2 MILACEK Jiri CZ Quali 27 (0:38,37) 31 (0:40,90) 9 (0:26,90) 15 (0:17,59)
25 1 82 139,11 (2:19,11) 36 GRÜTER Simon CH Quali 9 (1:00,60) 26 (0:46,14) 22 (0:19,90) 25 (0:12,47)
26   79 127,24 (2:07,24) 7 PENKER Stefan AT Quali 24 (0:42,38) 29 (0:43,04) 10 (0:25,44) 16 (0:16,38)
27   74 140,68 (2:20,68) 8 PRINZ Michael AT U21 21 (0:45,12) 27 (0:45,22) 2 (0:37,28) 24 (0:13,06)
28   74 144,28 (2:24,28) 19 GÖPPERT Jannick DE Quali 11 (0:58,91) 24 (0:47,06) 8 (0:27,96) 31 (0:10,35)
29   74 1084,03 (18:04,03) 37 EDER Joffrey FR Quali DQ 16 (0:56,25) 28 (0:18,13) 30 (0:10,65)
30   72 1082,47 (18:02,47) 26 VAN DRIELEN Rik NL Quali DQ 18 (0:53,74) 36 (0:14,10) 18 (0:15,63)
31   70 138,86 (2:18,86) 10 PAVLICEK Josef CZ Quali 14 (0:54,02) 35 (0:38,31) 11 (0:24,60) 10 (0:21,93)
32   66 154,75 (2:34,75) 15 MADERA Martin CZ Quali 10 (0:59,16) 13 (0:58,87) 30 (0:17,19) 13 (0:19,53)
33   64 144,85 (2:24,85) 3 BRUDER Mathias FR Quali 26 (0:39,83) 14 (0:57,68) 4 (0:33,66) 20 (0:13,68)
34   62 166,13 (2:46,13) 5 KREJCI Josef CZ Quali 6 (1:14,21) 15 (0:56,81) 13 (0:24,27) 28 (0:10,84)
35   61 145,01 (2:25,01) 14 DENGLER Ralf DE Quali 22 (0:43,81) 21 (0:51,45) 12 (0:24,53) 6 (0:25,22)
36   61 147,04 (2:27,04) 30 LANGMAJER Vaclav CZ Quali 30 (0:35,43) 8 (1:05,17) 16 (0:22,38) 7 (0:24,06)
37   61 169,72 (2:49,72) 27 VRBA Jaroslav CZ Quali 5 (1:14,52) 10 (1:02,16) 23 (0:19,79) 23 (0:13,25)
38   60 156,69 (2:36,69) 22 SCHOTT Lucas FR Quali 28 (0:38,13) 3 (1:13,09) 3 (0:34,01) 26 (0:11,46)
39   59 147,95 (2:27,95) 25 DENGLER Markus DE Quali 16 (0:50,74) 23 (0:47,08) 15 (0:22,41) 5 (0:27,72)
40   53 155,94 (2:35,94) 4 KUHN Severin CH Quali 17 (0:47,71) 5 (1:08,61) 14 (0:23,90) 17 (0:15,72)
41   50 170,58 (2:50,58) 35 KUREJ Rostislav CZ Quali 7 (1:09,26) 19 (0:51,95) 21 (0:20,09) 3 (0:29,28)
42   41 189,56 (3:09,56) 24 BRUCKER Tim DE U18 8 (1:01,38) 25 (0:46,65) 6 (0:31,43) 2 (0:50,10)
43   35 172,40 (2:52,40) 13 LACKNER Andreas CH Quali 13 (0:54,26) 7 (1:06,08) 7 (0:28,56) 8 (0:23,50)
44   29 1117,54 (18:37,54) 32 RITSCH Peter AT Quali DQ 6 (1:08,06) 19 (0:21,32) 4 (0:29,16)
45   21 1159,67 (19:19,67) 16 NAUMENKO Artem CZ Quali 12 (0:57,13) 4 (1:11,10) 5 (0:32,44) DQ
46   15 240,38 (4:00,38) 21 NEUMAIER Benjamin DE Quali 4 (1:40,36) 1 (1:08,02) 1 (0:49,00) 9 (0:23,00)

Endresult Eurojack EM in Grendelbruch/France

Final Result Eurojack Final Grendelbruch 11/08/2019            
Place Eurojack-points Total-points Total-Time
sec. (mm:ss,00)
Start-number Name Country Group Underhand Chop Flying Discs Single Buck Disc Stacking Springboard Treetopping
1 25 104 285,94 (4:45,94) 1 GEISSLER Christophe CH FINAL 17 (0:35,13) 20 (0:34,05) 20 (0:13,81) 19 (0:41,86) 18 (2:04,09) 10 (0:37,00)
2 24 101 253,11 (4:13,11) 9 KUGLER Armin AT FINAL 20 (0:27,25) 17 (0:36,53) 19 (0:14,76) 16 (0:50,34) 20 (1:26,54) 9 (0:37,69)
3 23 98 317,29 (5:17,29) 2 BÜHLER Severin CH FINAL 13 (0:43,91) 16 (0:36,91) 14 (0:16,50) 20 (0:40,52) 16 (2:37,25) 19 (0:22,20)
4 22 92 413,92 (6:53,92) 6 EBLE Stefan DE FINAL 18 (0:33,67) 18 (0:35,37) 15 (0:15,61) 15 (0:52,11) 8 (4:11,69) 18 (0:25,47)
5 21 88 296,53 (4:56,53) 5 BIRRER David CH FINAL 15 (0:39,60) 14 (0:38,72) 7 (0:20,53) 18 (0:47,65) 19 (2:00,13) 15 (0:29,90)
6 20 78 532,24 (8:52,24) 3 PABST Cyril CH FINAL 11 (0:49,54) 13 (0:42,19) 18 (0:14,89) 6 (4:02,30) 17 (2:29,56) 13 (0:33,76)
7 19 76 430,80 (7:10,80) 11 VÖGELE Markus DE FINAL 3 (1:19,45) 19 (0:34,86) 10 (0:19,38) 12 (1:01,20) 12 (3:36,69) 20 (0:19,22)
8 18 71 423,19 (7:03,19) 15 PAGGIN Elie FR FINAL 14 (0:43,13) 11 (0:48,77) 13 (0:17,01) 14 (0:55,04) 13 (3:32,24) 6 (0:47,00)
9 17 67 463,04 (7:43,04) 12 KLÄGER Albert CH FINAL 12 (0:45,09) 12 (0:43,44) 11 (0:19,00) 17 (0:48,84) 11 (3:37,59) 4 (1:29,08)
10 16 66 469,53 (7:49,53) 4 LAIER Josef AT FINAL 8 (0:51,19) 15 (0:36,94) 16 (0:15,37) 5 (0:47,63) 6 (4:49,06) 16 (0:29,34)
11 15 64 442,02 (7:22,02) 10 REINHARD Oliver CH FINAL 16 (0:38,50) 5 (0:59,10) 6 (0:22,38) 10 (1:17,26) 10 (3:38,44) 17 (0:26,34)
12 14 61 435,75 (7:15,75) 16 EDER Joffrey FR FINAL 9 (0:50,22) 10 (0:48,93) 9 (0:19,47) 11 (1:08,94) 14 (3:29,47) 8 (0:38,72)
13 13 50 540,33 (9:00,33) 19 AMMANN Marcel CH FINAL 6 (0:58,11) 4 (0:59,52) 12 (0:18,71) 7 (2:01,15) 9 (4:08,94) 12 (0:33,90)
14 12 50 570,33 (9:30,33) 8 PAVLICEK Josef jr. CZ FINAL 5 (0:58,16) 8 (0:51,62) 17 (0:15,19) 8 (1:31,54) 5 (5:07,75) 7 (0:46,07)
15 11 38 565,31 (9:25,31) 14 GÖPPERT Jannick DE FINAL 4 (1:09,21) 7 (0:53,20) 2 (0:29,90) 4 (1:39,65) 7 (4:40,69) 14 (0:32,66)
16 10 37 984,62 (16:24,62) 17 SCHNELLMANN David CH FINAL 2 (2:07,45) 9 (0:49,99) 8 (0:19,70) 13 (0:58,34) 2 (10:19,57) 3 (1:49,57)
17 9 33 836,14 (13:56,14) 20 MILACEK Jiri CZ FINAL 10 (0:50,13) 2 (1:04,31) 4 (0:23,84) 9 (1:20,04) 3 (9:27,10) 5 (0:50,72)
18 8 32 544,20 (9:04,20) 7 LANGMAJER Vaclav CZ FINAL 7 (0:51,80) 3 (1:06,47) 3 (0:25,50) 2 (1:58,81) 15 (2:49,84) 2 (1:51,78)
19 7 30 733,81 (12:13,81) 18 KREJCI Josef CZ FINAL 1 (2:37,13) 6 (0:57,65) 5 (0:23,28) 3 (1:10,34) 4 (6:28,53) 11 (0:36,88)
20 6 19 5022,83 (83:42,83) 13 ROUSAL Martin CZ FINAL 19 (0:27,83) DQ DQ DQ DQ DQ
Final Result Eurojack Qualification Grendelbruch 10/08/2019        
Place Eurojack-points Total-points Total-Time
sec. (mm:ss,00)
Start-number Name Country Group Underhand Chop Flying Discs Single Buck Climbing  
21 5 46 185,62 (3:05,62) 9 PAVLICEK Josef CZ Quali 7 (1:35,69) 16 (0:50,34) 15 (0:20,13) 8 (0:19,46)
22 4 43 163,18 (2:43,18) 10 VRBA Jaroslav CZ Quali 11 (1:11,94) 10 (0:53,60) 10 (0:24,40) 12 (0:13,24)
23 3 43 200,90 (3:20,90) 21 BRUDER Mathias FR Quali 4 (1:55,27) 18 (0:46,95) 7 (0:25,94) 14 (0:12,74)
24 2 41 163,53 (2:43,53) 18 SCHOTT Lucas FR Quali 14 (1:00,58) 4 (1:06,28) 6 (0:26,36) 17 (0:10,31)
25 1 37 183,88 (3:03,88) 22 MADERA Martin CZ Quali 10 (1:19,90) 3 (1:08,13) 13 (0:22,35) 11 (0:13,50)
26   32 188,07 (3:08,07) 2 NEUMAIER Benjamin DE Quali 6 (1:41,08) 2 (0:49,12) 5 (0:27,68) 19 (0:10,19)
27   31 192,30 (3:12,30) 3 LACKNER Andreas CH Quali 9 (1:22,04) 7 (1:00,12) 11 (0:23,66) 4 (0:26,48)
28   25 240,79 (4:00,79) 6 OBRECHT Roland FR Quali 3 (2:03,50) 11 (0:53,28) 1 (0:46,81) 10 (0:17,20)
29   22 298,36 (4:58,36) 4 NAUMENKO Artem CZ Quali 5 (1:47,14) 6 (1:04,42) 9 (0:25,21) 2 (1:41,59)
30   20 285,27 (4:45,27) 15 BRUCKER Tim DE Quali 1 (2:42,51) 12 (0:52,66) 4 (0:28,33) 3 (0:41,77)
31   16 1135,36 (18:55,36) 12 BRUCKER Thorsten DE Quali 8 (1:22,10) DQ 3 (0:28,39) 5 (0:25,87)

Archive Results Organisation Rules Press Competition Information 

Diese Seite wird betreut von Eurojack Austria